#14 willa Quistorpa - aleja Wojska Polskiego 92 - obecnie budynek Pogotowia ratunkowego w Szczecinie

W latach 1871-1872 przy ul. Wojska Polskiego 92 powstał neorenesansowy pałacyk dla Johannesa Quistorpa, a później jego syn Martin. Po II wojnie światowej, w 1950 roku, w budynku ulokowano Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego. Był to jeden z pierwszych budynków który powstał w okolicy.

Wraz z willą powstał jednocześnie duży, dwuskrzydłowy, parterowy budynek, w którym mieściły się przede wszystkim stajnia i powozownia. Stajnia została zaprojektowana na sześć koni. Dodatkowo było tam pomieszczenie dla woźnicy oraz na uprząż, pralnia, drewutnia i toalety (przed I wojną światową zaadaptowane na garaże). Południowa ściana szczytowa posiadała drewniany gołębnik oraz ażurową metalową, wolierę, przeznaczoną dla bażantów. Całość otaczał oryginalnie ogród, z którego do dnia dzisiejszego zachowały się wiekowe kasztanowce, lipy i buki odmiany purpurowej. Przy wejściu na posesję od strony ulicy stała portiernia oraz ogrodzenie o ceglanych filarach, łączonych ozdobną kratą. Obecnie budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków.

Podobne wille poza tymi na al. Wojska Polskiego można spotkać w Toskanii we Włoszech. Charakteryzują się one przede wszystkim asymetrią budynku. W przypadku willi Quistorpa najbardziej rzuca się w oczy wieża o trzech kondygnacjach. Znajdują się na niej tonda przedstawiające niemowlę z bocianem oraz kobietę opiekującą się dziećmi. ą one symbolem szczęśliwej rodziny i macierzyństwa.


Na budynku możemy ponadto dostrzec reliefy z kobietami trzymającymi palmy i kosze z kwiatami - symbolizują sławę i bogactwo. Uwagę zwraca także tympanon nad wejściem do piwnicy, gdzie znajdują się putta z girlandami. Wszystkie symbole odnoszą się do spokoju i szczęścia rodzinnego panującego w rodzinie Quistorpów, uchodzących za dobrych i szczodrych bogaczy. 



 

 


 



Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.