#9 Wojska Polskiego 84 – willa Augusta Lentrza

    Najwspanialsza mieszczańską rezydencją na Westendzie była willa przy al. Wojska Polskiego 84. Zbudowana została w latach 1888-1889 dla Augusta Lentrza dyrektora i współwłaścicieli Szczecińskiej Fabryki Wyrobów Szamotowych.
    Willa powstała według projektu młodego architekta Maxa Drechslera. W Szczecinie możemy podziwiać jego jedyne zrealizowane dzieła: Willę Lentza i Lutherkirche czyli dzisiejszy kościół św. Józefa na Pomorzanach.
    Budynek nawiązuje formą do architektury francuskiej XVI i XVII w. Na elewacjach skontowano jasne tynki parteru i wykonany z piaskowca detal z czerwonym ceglanym licem na wysokości parteru. Na balkonie zostały kolumny z czerwonego granitu, które podtrzymują półkolisty naczółek. Wnętrza budynku olśniewają przepychem. W budowie willi brało udział wiele specjalistycznych firm z Berlina i ze Szczecina (wykonali oni np. Rzeźbione w drewnie wykładziny sufitów i boazeria – Vogt i S-ka, wykończenie sztukaterii – berlińska firma Zeyer i Drechsler, twórca polichromii malarz Hanse Koberstein i td). W 1890 roku w głębi działki wzniesiono budynek mieszczący pralnie i oranżerię.
    Po śmierci właściciela budynek przeszedł do jego córki Margarette Tegeder. W 1911 roku wille nabył kupiec zbożowy Wilhelm Doring. Za jego czasów we wnętrze wili zgromadzono bogaty zbiór dzieł sztuki – obrazów oraz rzeźb.Po śmierci męża w drugiej połowie lat 30 Pani Doring wydzierżawiła, a później sprzedała wille miastu , które z kolei wynajmowało ją partii hitlerowskiej, a później wojsku.

    W grudniu 1939 roku kierownictwo NSDAP zbudowało w piwnicy betonowy schron. W czasie II WS użytkownikiem budynku był Trzeci Zwiadowczy Pułk Lotnictwa.
    W okresie powojennym willa była używana przez Pałac Młodziezy (1950-2007).











Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.